O levanduli

 

Něco o levandulce

 

Levandule (lavandula), je rod rostlin, která patří do čeledě hluchavkovité, obsahují více jak 40 druhů. Obvykle to jsou polokeře, někdy jen vytrvalé byliny a kvetou fialovým, modrým, bílým nebo růžovým květem. Většinou jsou plně mrazuvzdorné. Podle druhu a kultivaru mohou být 20-60 cm vysoké, při vyšším stáří i více.

 

Levandule je známa především pro svou nezaměnitelnou vůni a okouzlující potěšení pro oko i pro duši. V českých podmínkách se nejčastěji pěstuje druh levandule úzkolisté, známá jako levandule lékařská (lavandula angustifolia).

 

Některé druhy se používají jako okrasné rostliny. Při výsabě ve skupinkách vytvářejí krásné kvetoucí koberce. Silice jako známý levandulový olej, se používá v lékařství, kosmetice, aromaterapii a nepřeberné využití má v i v běžném životě. Má protizánětlivé, antiseptické a repelentní účinky. Široké využití má v gastronomii (koření, výroba sirupů, pečení, výroba džemů, zmrzlin atd.)

 

Levandule je rostlina, která velmi dobře snáší sucho a nejlépe se jí daří v lehkých hlinitopísčitých, písčitých nebo štěrkovitých, dobře odvodněných půdách. Vyžadují slunečné stanoviště. Daří se jim i bez přihnojování, při větší závlaze či přemokření mohou trpět uhníváním kořenů. Levandule j zároveň medonosná rostlina a tak na nich často uvidíte nepřeberné množství motýlů, včel a čmeláků.

 

Celé sušené rostliny levandule se svazují do svazku nebo se upravují do dekorativních kytic. Provoní vzduch a jsou vkusnou a stylovou dekorací. Sušenou levadulí se plní sáčky, polštářky, dekorativní hračky, ozdobičky atd. Přidávají se do koupelových směsí, soli, do mýdel. Tyto výrobky se pak používají pro klidnější spánek nebo se vkládají mezi čisté prádlo. Sušená rostlina nejen krásně voní, ale také odpuzuje moly.

 

Závěrem: Je to rostlinka, která dává všestranou energii i sílu do života a je okouzlující 'fešandou' rostlinek. ❤︎

 

 

 

 

 

 

Zpět do obchodu